Smartband czy pulsometr? Który wybrać?

| 0 Komentarzy
Co lepiej poradzi sobie z monitorowaniem naszej aktywności – smartband na rękę czy pulsometr?

Pulsometr nazywany jest również tętnomierzem. W obecnych czasach istnieje możliwość zakupienia opaski sportowej, która wyposażona jest w tę funkcję. Smartbandy posiadają także dodatkowe czujniki, które pozwalają na to, aby na bieżąco kontrolować stan zdrowia i aktywności fizyczne. Wybór urządzenia nie będzie łatwy, jeżeli weźmie się pod uwagę obecnie dostępną ofertę.

Polecane smartbandy

Pulsometr na rękę – co to jest?

To urządzenia, które nazywane są monitorami pracy serca. Umożliwiają one pomiar tętna podczas wykonywania codziennych czynności, na przykład podczas uprawiania wybranej dyscypliny sportowej, sprzątania lub podczas odpoczynku. Warto obserwować dane, które rejestruje taka opaska na rękę, ponieważ wolniej bijące serce to dłuższe życie. Jeżeli ktoś zauważa u siebie spadający puls podczas treningu, nie ma się czego obawiać. Jest to dobry wskaźnik. Oznacza to bowiem całkowicie bezpieczne obniżenie tętna, które jest procesem fizjologicznym.

Ciekawostką jest to, że serce człowieka ma „określoną” żywotność. Szacuje się, że przestaje ono bić po około 3 milionach uderzeń. Im wolniej będzie ono bić (w szczególności, jeżeli chodzi o intensywne treningi), tym zdecydowanie lepiej.

Komu przyda się pulsometr na rękę?

Czujnik tętna, który może być zamknięty w opasce sportowej, może tak naprawdę przydać się każdej osobie – niezależnie od wieku, kondycji zdrowotnej i innych elementów. Warto jednak podkreślić, że zegarek z pulsometrem w szczególności powinien być wykorzystywany przez:

  • osoby, które chcą monitorować swoje tętno – ma to bardzo duże znaczenie dla pacjentów, którzy mają do czynienia z chorobami przewlekłymi;
  • sportowców – tak aby intensywność treningów dopasować do możliwości swojego organizmu.

Opaski sportowe dedykowane są dla kobiet i dla mężczyzn. Wyposażone są one nie tylko w możliwość monitorowania pracy serca. Nowoczesne urządzenia pozwalają także na:

  • określenie liczby spalonych kalorii w ciągu dnia;
  • zmierzenie ilości spalonej tkanki tłuszczowej;
  • monitorowanie jakości snu;
  • sprawdzenie wydolności organizmu.

Wszystko uzależnione jest od wybranego modelu, ale niektóre oferują także zmierzenie ciśnienia atmosferycznego oraz temperatury otoczenia. To także funkcje dodatkowe, na przykład krokomierz, alarm, stoper, GPS, kalendarz.

Rodzaje pulsometrów – jaki model wybrać?

Tego typu urządzenia dzieli się ze względu na ich dostępną formę. W ten sposób do wyboru są:

  • pulsometry jednoczęściowe – klips bądź pierścionek, który zakłada się na palec. Ewentualnie może być to prosta opaska/zegarek, który należy umieścić na nadgarstku;
  • urządzenie dwuczęściowe, które dedykowane jest typowo dla rowerzystów – ma ono specjalny licznik. Jedną część zakłada się na ciało. Drugą część należy umieścić na kierownicy. Pulsometr mierzy nie tylko tętno, ale także liczbę przejechanych kilometrów;
  • pulsometr klasyczny, który także dostępny jest w dwóch częściach – pierwsza to opaska sportowa, która zakładana jest na nadgarstek. Druga część to pasek, który należy umieścić na klatce piersiowej. Ich łączność zapewniona jest dzięki Bluetooth.

Jak korzystać z pulsometru na rękę?

Z pulsometrów korzystają zazwyczaj osoby chore, seniorzy. Natomiast nowoczesne smartbandy z funkcją pulsometru na rękę zostały stworzone po to, aby pomóc w bezpiecznym uprawianiu sportu. To dlatego zostają one także wyposażone w specjalny czujnik, który jest w stanie sprawdzić poziom regeneracji organizmu. Wykorzystanie urządzenia nie będzie sprawiać problemu. Należy tylko urządzenie założyć, aby móc dokonać pomiaru.

Pulsometr w dowolnej formie to wspieranie walki z udarami. Wysoka czujność jest w stanie wychwycić migotanie przedsionków. Tego rodzaju arytmia serca dotyka wielu osób. Im wcześniej udar zostanie wykryty, tym większa szansa na ratunek dla pacjenta. Zostały wykonane badania naukowe na grupie osób, które używały Apple Watch, jaki wykorzystuje aplikację Apple Heart Study. W ich przypadku skuteczność wyniosła aż 97%.

Jak skutecznie monitorować swoje tętno za pomocą pulsometru na rękę?

Pomiary będą dokładne, jeżeli tylko tętno będzie mierzone w prawidłowy sposób. Należy:

  • czujnik umieścić bezpośrednio na skórze. Stosowanie kosmetyków (na przykład balsam) może zakłócić działanie pulsometru, więc lepiej unikać ich stosowania w tym miejscu. W szczególności, jeżeli chodzi o monitorowanie tętna podczas aktywności fizycznej;
  • jeżeli pomiary wydają się niedokładne, opaskę sportową należy umieścić nieco wyżej niż tylko na nadgarstku;
  • odpowiednie zapięcie. W przypadku zegarków nie może ono być zbyt luźne, ponieważ czujnik nie będzie w stanie wykonywać prawidłowych pomiarów.

Na jakie funkcje pulsometru na rękę zwracać uwagę?

Smartband z pulsometrem powinien zostać dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Te zegarki sportowe mają funkcje, które można podzielić na podstawowe (najważniejsze) oraz dodatkowe, których obecność uzależniona jest od danej osoby. Wśród podstawowych funkcji, które są zwykle wbudowane, można wyróżnić:

  • pomiar tętna,
  • data i godzina,
  • czas treningu,
  • podświetlany, czytelny wyświetlacz,
  • kompatybilność z dedykowanymi aplikacjami sportowymi.

Dodatkowe funkcje, które mogą mieć wpływ na podjęcie finalnej decyzji, to: GPS, liczba spalonych kalorii, pomiar przebytego dystansu, możliwość wprowadzenia tętna maksymalnego HRmax, wskazania temperatury/ciśnienia atmosferycznego, podsumowanie wyników sportowych. Należy pamiętać o tym, że im bardziej rozbudowana funkcjonalność, tym cena pulsometru zamkniętego w opasce sportowej będzie rosnąć.

Ile kosztuje pulsometr na rękę?

Pulsometr w głównej mierze używany jest przez osoby aktywne fizycznie. Nie da się tak naprawdę udzielić odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje opaska sportowa, która ma czujnik monitorujący pracę serca. Wymienić można kilka przykładowych modeli, które cieszą się zainteresowaniem wśród użytkowników, jakie dostępne są w różnych cenach:

  • Smartband Art SMARTAOSBO w kolorze pomarańczowym – około 110 złotych;
  • Smartband Huawei Band 7 w kolorze czerwonym – około 275 złotych;
  • Smartband Overmax Touch Go w kolorze czarnym – około 95 złotych;
  • Smartband Watch Mark WT1 w kolorze czarnym – około 300 złotych;
  • Smartband Medisana ViFit Connect Run w kolorze czarnym – około 115 złotych;
  • Smartband Xiaomi Mi Band 6 NFC w kolorze czarnym – około 250 złotych.

Ceny typowych pulsometrów, które zakładane są na klatkę piersiową, kształtują się na poziomie:

  • Polar Czujnik tętna H9 M-XXL – około 250 złotych;
  • Polar Sensor tętna H10 XS-S – około 370 złotych;
  • Polar Elektroda Pro Strap XS-S – około 180 złotych.

Niezależnie od sumy, którą można przeznaczyć na zakup urządzenia, każdy jest w stanie znaleźć coś, co będzie odpowiadać jego potrzebom.

Jak działa pulsometr na rękę?

Opaska sportowa na rękę, która ma zainstalowany pulsometr, przez wiele osób traktowana jest jako motywacja do tego, aby zadbać o siebie oraz swoje możliwości. Zasada działania takich urządzeń sportowych jest bardzo prosta i można ją porównać do aparatury EKG. Czujnik zamontowany w opasce ma za zadanie odczytać zmianę impulsów elektrycznych. To one informują o tym, jak w danej chwili pracuje serce człowieka. Dochodzi do zwężania naczyń tętniczych. Wpływ ma na to aktualna praca serca. Im będzie miało się do czynienia z wyższym tętnem, tym szybsze będzie tętno naczyń krwionośnych. Takie dane jest w stanie odczytać prosta, minimalistyczna opaska sportowa, którą zakładamy na nadgarstek.

Pulsometr czy smartband z pulsometrem – co wybrać?

Odpowiedź na to pytanie każda osoba powinna pozostawić sobie. Wszystko bowiem uzależnione jest od własnych potrzeb.

Sportowcy, którzy chcą mierzyć swoje osiągi, powinni postawić na pulsometr, który jest w stanie podać dokładniejsze pomiary. Osoby, którym zależy na wielofunkcyjnym urządzeniu, jakie jest w stanie poinformować na przykład o liczbie spalonych kalorii, powinny wybrać smartband. Może i urządzenie nie podaje tak dokładnych pomiarów jak pulsometr, ale nadal będzie można je otrzymać, a także monitorować swój stan zdrowia i ilość stresu. To zdecydowanie wpływa na zdrowie, a na pewno motywuje do aktywnego trybu życia.

Wybór urządzenia zawsze podyktowany będzie oczekiwaniami jego użytkownika. W podjęciu decyzji pomoże określenie funkcji, jakimi sprzęt ma dysponować, oraz cena zakupu.

5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.